kredyty dla firm

Masz pomysł na działalność, chęć do działania, jesteś zdecydowany na założenie własnej firmy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli brak Ci środków, potrzebny jest kredyt. Jak się do tego zabrać? Co trzeba wiedzieć i jakie warunki spełnić? Co przygotować i dokąd się udać? Poniżej odpowiedzi na te i inne pytania, dzięki którym przekujesz swoje marzenia w rzeczywistość!

Kredyty dla firm na start — od czego zacząć?

Kredyt dla nowych firm to bardzo popularny produkt finansowy w wielu bankach. Każda z ofert przedstawiana jest jako wyjątkowa dla początkujących przedsiębiorców. Jednak aby wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy na start, należy poświęcić temu zadaniu wiele czasu. Istotne jest szczegółowe rozeznanie, porównanie warunków kredytu między konkurencją oraz rozpatrzenie jej wad i zalet pod kątem przyszłej firmy.

Jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach, a w takiej właśnie sytuacji są początkujący przedsiębiorcy, najlepszym wyjściem jest skorzystanie pomocy eksperta, który przeprowadzi przez labirynt ofert, formalności i decyzji, dzięki którym wreszcie rozpoczniemy wymarzoną pracę — prowadzenie własnej firmy.

Kredyt na otwarcie firmy i ocena zdolności kredytowej

Aby udzielenie kredytu na założenie własnej firmy stało się faktem, musimy mieć zdolność kredytową. Taką procedurę przeprowadzają wszystkie instytucje finansowe.

Starając się o kredyt na start firmy, należy złożyć kilka niezbędnych dokumentów. Do minimum formalności należy m.in. wniosek kredytowy oraz wymagane przez bank załączniki. Są to zazwyczaj: zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami, biznesplan przedsięwzięcia oraz zaświadczenie, że możliwe jest zabezpieczenie kredytu (np. hipoteka na nieruchomość).

Szczegółowe warunki, jakie należy spełnić, by dostać kredyt dla jednoosobowych działalności, mogą się od siebie różnić. Są zawarte w regulaminie otwierania całego postępowania kredytowego w każdej z ofert. Gdy możemy skorzystać z własnych oszczędności, tworząc jednoosobowe działalności gospodarcze, jest nieco łatwiej. Pozwala to ubiegać się o mniejszą kwotę kredytu, co może mieć wpływ również na finalną decyzję kredytową.

Rodzaje kredytów — start działalności gospodarczej

Kredyt dla nowych firm może mieć różne formy. Warto zwrócić na nie uwagę i wybrać najlepszą dla siebie. Może to być np. limit kredytowy na rachunku bieżącym — dobre rozwiązanie, gdy na koncie nie mamy wystarczającej ilości środków. Z takiego kredytu można skorzystać kilka razy. Wówczas przy każdej wpłacie, najpierw spłacane będzie istniejące zadłużenie.

Inną z opcji jest kredyt obrotowy — popularny sposób na poprawę płynności finansowej firmy. Są to pieniądze, które umożliwiają finansowanie bieżącej działalności firmy.

Dostępny jest także kredyt inwestycyjny. Pozwala sfinansować majątek trwały, czyli opłacić inwestycje, które prowadzą do powiększenia, zmodernizowania lub odtworzenia aktywów wartościowych o długim czasie użytkowania.

Linia kredytowa to forma finansowania, w której nie obciąża się konta firmowego. Prowadzony jest oddzielny rachunek bankowy dla osób z własną firmą.

Co sfinansujesz, otrzymując kredyt na start dla nowych firm?

Otrzymanie kredytu to dostępne środki dla potrzeb Twojej firmy. Możesz rozpocząć realizację inwestycji i działanie własnego biznesu. Środki mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzeniem firmy. Może to być np. zakup oprogramowania, licencji, maszyn i urządzeń, surowców, materiałów i produktów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Konto firmowe może być również źródłem finansowania wydatków związanych z marketingiem i promocją firmy. Pieniądze z kredytu dla nowych przedsiębiorców można przeznaczyć także na zakup nieruchomości oraz adaptację, modernizację lub remont miejsca, w którym firma jest prowadzona.

Pamiętajmy jednak, że podczas procedury kredytowej prowadzonej przez wybraną instytucję potwierdzamy akceptację regulaminu (wcześniej dokładnie czytając, analizując, a najlepiej konsultując ze specjalistą), gdzie zobowiązujemy się do całkowitej spłaty przyznanej kwoty określonej w umowie.

Kredyt na działalność gospodarczą — na co zwrócić uwagę?

Podczas analizowania ofert kredytowych, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie każdy kredyt przysługiwać będzie od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Często, aby uzyskać środki finansowe, należy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą nawet rok. 

Jeśli osoba chcąca założyć firmę nie wykonuje innej pracy zarobkowej, przed pracownikami banku również może być niewiarygodna. To również wpływa na możliwości zabezpieczenia kredytu dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Każdy kredyt dla nowych firm to spłata nie tylko samej kwoty kredytu, ale również odsetek i szeregu innych kosztów. Podczas analizowania ofert różnych instytucji, należy bardzo uważnie przyjrzeć się taryfie prowizji, sprawdzić, czy dany kredyt na pewno posiada niskie oprocentowanie, ile trzeba zapłacić w ramach opłat bankowych. W rozeznaniu wśród wszystkich tego typu informacji z pewnością pomoże właściwy ekspert finansowy.

 FAQ:

1. Jakie dokumenty są potrzebne, aby starać się o kredyt dla firm na start?

Należy złożyć wniosek kredytowy, biznesplan, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami z US i ZUS ,zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu.

2. Gdzie można uzyskać kredyt na start dla nowych firm?

Oferty kredytu na start dla firm dostępne są w większości banków. Różnią się jednak warunkami i kosztami uzyskania pieniędzy.

3. Co to jest zabezpieczenie kredytu?

To zabezpieczenie zobowiązań finansowych zaciągniętych przez dłużnika wobec banku. Stanowi gwarancję, że kredytobiorca w razie niemożliwości spłaty kredytu dokona zadośćuczynienia w postaci wartości zbliżonej do kwoty, z którą zalega.