kredyt pod zastaw

Wiele osób chciałoby wziąć kredyt hipoteczny, jednak nie zgromadziło odpowiedniego wkładu własnego lub ma obawy, że ich zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca. Okazuje się jednak, że istnieje alternatywa dla tego rodzaju produktu bankowego. Wystarczy, że jest się posiadaczem nieruchomości lub ziemi, a będzie można wziąć kredyt pod zastaw mieszkania, domu lub ziemi. Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Czym się charakteryzuje kredyt pod zastaw mieszkania?

Kredyt pod zastaw mieszkania nazywany jest także pożyczką hipoteczną. Stanowi on dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na uzyskaniu znacznej sumy od banku, jednak nie stać ich na wkład własny, wymagany w przypadku kredytu hipotecznego. Należy jednak pamiętać o tym, że aby uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego lub domu, konieczne jest posiadanie nieruchomości. Bez spełnienia tego warunku, niemożliwe staje się zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, chyba że ktoś zgodzi się, aby dany kredyt wziąć pod zastaw jego domu, mieszkania czy ziemi.

Na czym ona polega? Kredytobiorca ma obowiązek ustalenia hipoteki na dane mieszkanie, dom albo działkę budowlaną, ponieważ również ona może stanowić dla banku odpowiednie zabezpieczenie. W takim przypadku odpowiedni wpis powinien znaleźć w księdze wieczystej.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo wzięcia pożyczki pod zastaw nieruchomości, dana osoba pozostaje jej właścicielem i może z niej korzystać w taki sposób, jak dotychczas. Warto zauważyć, że pożyczka hipoteczna jest przyznawana na dowolny cel — nie musi być on związany z budową lub kupnem nowego lokum.

Spłata pożyczki hipotecznej może być rozłożona na wiele lat.

Czym wzięcie pożyczki hipotecznej pod zastaw mieszkania różni się od kredytu hipotecznego?

Wiele osób błędnie uważa, że kredyt hipoteczny i kredyt pod zastaw mieszkania są tym samym. Pierwszy z wymienionych jest jednak udzielany na konkretny cel, a nie, jak pożyczka hipoteczna — na dowolny. Ponadto w przypadku kredytu hipotecznego warunek konieczny stanowi posiadanie określonego wkładu własnego, co wiele osób powstrzymuje przed jego zaciągnięciem. Z kolei w przypadku opisywanej pożyczki konieczne jest ustanowienie hipoteki, stanowiące jej zabezpieczenie.

Okres kredytowania w przypadku tych dwóch produktów bankowych może być rozłożony na wiele lat. Zazwyczaj obie te opcje wyróżniają się dobrymi warunkami np. na tle kredytów gotówkowych. Która z nich jest lepsza? Wszystko zależy od potrzeb danej osoby, posiadanego wkładu własnego lub nieruchomości, a także zdolności kredytowej. Chcąc właściwie ocenić, który z kredytów będzie odpowiedni dla danej osoby, warto zapytać o radę doradców finansowych. Specjaliści z naszego biura z przyjemnością przedstawią dokładną charakterystykę obu tych opcji i pomogą w wyborze odpowiedniej.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pożyczki hipotecznej?

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, również biorąc pożyczkę pod zastaw nieruchomości, trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty. Wśród nich powinny się znaleźć:

  • Dokumenty finansowe potwierdzające zdolność kredytową,
  • wpisu z rejestru gruntów, jeśli pod zastaw ma być oddana działka budowlana/dom,
  • akt notarialny, potwierdzający, że właścicielem nieruchomości jest osoba, która chce wciąż pożyczkę hipoteczną,
  • odpis z księgi wieczystej.

W niektórych przypadkach bank może poprosić również o wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy, co pomoże w ocenie zdolności kredytowej danej osoby. Jeśli natomiast pożyczka hipoteczna jest udzielana przez tę samą instytucję, w której prowadzi się swój rachunek, prawdopodobnie nie będzie to konieczne. Warto także pamiętać, że bank bierze pod uwagę nie tylko przychody, lecz także inne zobowiązania i codzienne wydatki.

Czy można wziąć kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej?

Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej — czy takie rozwiązanie jest możliwe? Niestety nie. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ustanowienie hipoteki, lecz także na odpowiednie środki, które umożliwią spłatę pożyczki hipotecznej, dlatego bank wymaga przedstawienia dokumentów mówiących o określonych dochodach.

Kredyt pod zastaw mieszkania — dla kogo?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to dobry wybór dla osób, które potrzebują większej sumy pieniędzy, możliwa maksymalna dostępna kwota jest zależna od wyceny nieruchomości. Na tego rodzaju kredyt nierzadko decydują się również osoby młode, które zaciągają go pod zastaw nieruchomości należącej do rodziców. Jak jest to możliwe, jeśli nie są oni właścicielami danego domu lub mieszkania? Banki nierzadko przystają na taką propozycję pod warunkiem, że właściciel danego obiektu się na to zgodzi. Najczęściej kredytodawca wymaga również, żeby osoba, która jest w posiadaniu danej nieruchomości została współkredytobiorcą.

Jak wybrać odpowiedni kredyt pod zastaw mieszkania?

Znalezienie dopasowanej do potrzeb danej osoby pożyczki hipotecznej może okazać się trudne. Samodzielna ocena warunków i określenie, czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania danego kredytu jest opłacalna, może sprawić problem, jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z produktami bankowymi. Niełatwo również ocenić, czy określona nieruchomość będzie odpowiednim zabezpieczeniem kredytu na określoną kwotę.

Warto w takim przypadku zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy znajdą najlepsze rozwiązanie dla danej osoby. Nasi eksperci finansowi poszukają odpowiedniego kredytu i doradzą, w jakiej instytucji najlepiej go zaciągnąć.

FAQ:

1. Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to inaczej kredyt pod zastaw mieszkania. Chcąc go uzyskać, trzeba być posiadaczem nieruchomości.

2. Czy możliwe jest uzyskanie kredytu pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa jest wymagana w przypadku kredytu pod zastaw mieszkania, podobnie jak przy staraniu się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy.

3. Czym pożyczki hipoteczne różnią się od kredytów hipotecznych?

Pożyczki hipoteczne mogą być przeznaczone na dowolny cel w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych. Co więcej, nie wymagają one wkładu własnego, a zamiast niego, zabezpieczeniem staje się określona nieruchomość.