kredyt konsolidacyjny Poznań

Potrzebujesz większej kwoty pieniędzy na określony cel czy zależy Ci na tym, aby w krótkim czasie otrzymać fundusze na dowolny cel? Wszystko jest możliwe! Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią ofertę kredytową. Jaki rodzaj kredytu od banku będzie najlepszy? Kredyt hipoteczny a gotówkowy — sprawdź różnice.

Kredyt hipoteczny — czym się charakteryzuje?

Kredyt hipoteczny możesz przeznaczyć na konkretny cel np: zakup domu/mieszkania/ działki, budowę domu, remont lub wykończenie nieruchomości, a także refinansowanie poniesionych kosztów i kredytu w innym banku.

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny należy spełnić poniższe warunki:

  • zdolność kredytowa (na którą wpływ ma to, ile dana osoba zarabia, skąd czerpie zyski, a także ewentualne zadłużenia oraz indywidualna charakterystyka kredytobiorcy);
  • posiadanie dokumentu potwierdzającego stosunek pracy;
  • wkład własny — najczęściej banki wymagają, aby był on w formie gotówki, jednak w części przypadków wystarczająca może być np. wcześniej zakupiona działka, na której ma stanąć wymarzony dom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi mieć ona określoną wartość. W zależności od wybranej oferty wysokość wkładu własnego może się od siebie różnić — dostępne są oferty banków, w których wynosi on 20%, jak i takie, gdzie należy wykazać jedynie 10% wartości transakcyjnej. Przy wysokości wkładu własnego 20% oferty kredytowe są atrakcyjniejsze niż przy 10% wkładzie (niższe wysokości marży bankowej).
  • zabezpieczenie hipoteczne – bank w trakcie analizy kredytowej weryfikuje nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem hipotecznym. Rzeczoznawca majątkowy wykonuje operat szacunkowy na podstawie wykonanej wyceny dokonywana jest decyzja przez analityka w banku. Wycena wykonywana jest przez osoby z banku lub zewnętrznego rzeczoznawcę majątkowego.

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Oznacza to, że właścicielem nieruchomości jesteś Ty, jednak w Księdze Wieczystej IV działu widnieje bank i przykładowo w momencie, gdy raty nie są spłacane bank ma prawo do odebrania nieruchomości. Hipoteka w Księdze Wieczystej wpisana jest do kwoty 150 – 200% kwoty kredytu w zależności od banku, bank zabezpiecza  ewentualne koszty egzekucyjne.

Co wyróżnia kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel — kredytodawca nie kontroluje tego, na co zostaną wydane otrzymane pieniądze. Kwota kredytu często zostaje w tym przypadku wypłacona w gotówce lub wysłana na konto kredytobiorcy. Zabezpieczeniem kredytu gotówkowego jest zazwyczaj poświadczenie osoby, która chce skorzystać z oferty, że podda się ewentualnym konsekwencjom płynącym z niespłacania rat w terminie.

Kredyt ten można otrzymać nawet w jeden dzień. W przypadku kredytu gotówkowego sama procedura jego przyznania zazwyczaj nie trwa długo. Chcąc skorzystać z oferty kredytu gotówkowego, należy jednak pamiętać, że bank również sprawdza zdolność kredytową osób, które zdecydują się na ten produkt bankowy.  

Kredyt gotówkowy nierzadko mylony jest z pożyczką, jednak warto pamiętać, że pojęcia te nie oznaczają tego samo. Czym się różni pożyczka od kredytu? Pierwsza z wymienionych zostaje udzielona przez osoby fizyczne lub instytucje i dotyczy jej Kodeks Cywilny, natomiast kredyt gotówkowy otrzymywany jest od banku, a mówi o nim Prawo Bankowe.

Kredyt hipoteczny a gotówkowy — czym się od siebie różnią?

Odpowiadając na pytanie, co wybrać — kredyt hipoteczny czy gotówkowy, należy zastanowić się nad różnicami między tymi dwoma opcjami. Wnioskując o kredyt hipoteczny można otrzymać wyższą kwotę kredytu, natomiast w przypadku kredytu gotówkowego możliwe są niższe kwoty (każdy z banków ma indywidualnie ustalone minimalne oraz maksymalne kwoty kredytów).

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego została nawet ustalona w Ustawie o kredycie konsumenckim i wynosi ona 255 500 złotych. Tego typu oferty zazwyczaj wymagają też mniej formalności i znacznie łatwiej je uzyskać. Planując wzięcie kredytu gotówkowego, nie trzeba również próbować zgromadzić odpowiedniej kwoty wkładu własnego, tak jak wygląda to podczas starania się o kredyt hipoteczny.

Raty kredytu hipotecznego są zazwyczaj niższe niż w przypadku wariantu gotówkowego. Warto także podkreślić, że kredyty hipoteczne są zazwyczaj tańsze, charakteryzują się niższym oprocentowaniem. Znaczącą różnicę między tymi dwoma rozwiązaniami stanowi również to, że oferty kredytu hipotecznego są na konkretny cel, natomiast kwotę z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy — co wybrać?

Chcąc uzyskać pieniądze na określony cel, wiele osób zastanawia się, co wybrać — kredyt hipoteczny czy gotówkowy? W tym przypadku warto przede wszystkim wiedzieć, na co chce się przeznaczyć określone pieniądze. Planując remont mieszkania, domu lub budowę własnego lokum warto przemyśleć zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeśli natomiast przyszłe wydatki nie są tak duże lub pieniądze chcesz otrzymać jak najszybciej, postaw na kredyt gotówkowy. Warto także pamiętać o tym, że wybierając kredyt hipoteczny, należy mieć odpowiednią sumę pieniędzy na wymagany wkład własny, czego nie wymaga się przy kredycie gotówkowym.

Banki przy kredycie hipotecznym oraz gotówkowym oferują często ubezpieczenia bankowe, które obniżają wysokość oprocentowania. 

Kredyt konsumencki a hipoteczny — nie wiesz, która z dostępnych opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Zaufaj naszym specjalistom! Wspólnie sprawdzimy dostępne oferty kredytów gotówkowych oraz hipotecznych i po przeanalizowaniu Twojej sytuacji, podejmiemy odpowiednie decyzje, upewniając się, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wymagana szybkość spłaty kredytu, wysokość rat, a także wszelkie ubezpieczenia są dla Ciebie korzystne. Dzięki nam zaoszczędzisz sporo czasu, a przy tym, również pieniądze i będziesz mieć pewność, że wybrana oferta jest dostosowana do wszystkich Twoich potrzeb.

FAQ:

  1. Jakie kredyt warto wziąć w przypadku planowania remontu w mieszkaniu?

Planując remont w mieszkaniu, można skorzystać zarówno z kredytu gotówkowego, który będzie odpowiedni np. w przypadku wymiany mebli, jak i hipotecznego, jeśli planuje się gruntowny remont swojego lokum. 

  1. Kiedy konieczne jest posiadanie wkładu własnego?

Wkład własny jest wymagany w przypadku osób starających się o uzyskanie kredytu hipotecznego.

  1. Który rodzaj kredytu ma krótszy okres kredytowania?

Okres kredytowania jest krótszy w przypadku kredytu gotówkowego. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku zazwyczaj raty kredytu są wyższe niż podczas spłacania kredytu hipotecznego. Im dłuższy okres kredytowania tym niższa rata kredytowa.